Skip to main content

Leczenie endometriozy – jakie są rodzaje terapii?

Kobiety cierpiące na endometriozę, często mogą nie być świadome, że na nią chorują, ponieważ potrafi przebiegać w sposób ukryty, podstępny, nie dając żadnych objawów. Bardzo często bywa też, że kobiety nie są odpowiednio zdiagnozowane w kierunku endometriozy przez lekarzy oraz same ignorują jej objawy. Średni aż 10 lat potrafi trwać w Polsce diagnostyka endometriozy jednej kobiety. Kobieta często odbywa wiele wizyt u specjalistów, którzy nie diagnozują endometriozy i odsyłają ją do kolejnych specjalistów. Endometrioza powoduje w wielu przypadkach niepłodność.

Przyczyny endometriozy

Endometrioza znana jest specjalistom, lekarzom od wielu lat, jednak jej przyczyny nie są do końca znane i odkryte. Wiele badań wskazuje na różne czynniki mogące mieć wpływ na jej powstawanie, między innymi zaburzenia jelitowe, hormonalne, genetyczne, alergiczne.

 

Diagnostyka endometriozy

Najważniejszym etapem w procesie leczenia jest skuteczna i szybka diagnostyka choroby. W Polsce średnio aż 10 lat diagnozuje się u kobiety endometriozę.

Skuteczna diagnostyka endometriozy jest podstawą do wdrożenia planu leczenia i odpowiednio dobranej terapii.

Diagnostyka w kierunku endometriozy polega na przeprowadzeniu przez lekarza ginekologa badanie USG dopochwowego lub USG transrektalnego. Po wizycie diagnostycznej lekarz kwalifikuje pacjentkę do podjęcia odpowiedniego rodzaju leczenia endometriozy.

Leczenie endometriozy

W związku z faktem, że nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania endometriozy jej leczenie jest dużym wyzwaniem dla lekarzy, nie jest to łatwy proces.

Leczenie opiera się głównie na redukowaniu bólu, który jest jednym z najważniejszych objawów endometriozy oraz na usuwaniu ognisk endometrium.

W zależności od stopnia zaawansowania endometriozy stosuje się następujące rodzaje leczenia:

 • Leczenie farmakologiczne
 • Leczenie operacyjne. W przypadku zaawansowanego stadium choroby wykonuje się zabieg laparoskopowy, dzięki któremu dochodzi do:
  • zniszczenia ognisk endometriozy,
  • usunięcie, wycięcia guzów endometrialnych
  • poprawie anatomii wewnętrznej organów zniszczonych przez chorobę
  • uwolnienia, usunięcia zrostów.

Bardzo często operacyjne usunięcie endometriozy jest jedynym rozwiązaniem, które daje pacjentkom szansę na normalne życie bez bólu.

 • Leczenie wspomagane za pomocą diety antyzapalnej, antyoksydacyjnej, gdzie plany żywieniowe są tworzone przez w oparciu o wyniki badań pacjentki oraz z uwzględnieniem jej potrzeb i stanu zdrowia.

 

Lekarz decyduje (na podstawie wywiadu z pacjentka i wynikach szczegółowych badań) o wdrożeniu danego rodzaju leczenia, który uzależniony jest  od poziomu zaawansowania  choroby.

Dr n.med. Mikołaj Karmowski – Leczenie endometriozy

Ze względu na fakt, że nie znane są przyczyny powstania endometriozy, nie jest możliwe całkowite jej wyleczenie. Jednak dzięki wiedzy i doświadczeniu dr. n.med. Mikołaja Karmowskiego jako czołowego eksperta w dziedzinie leczenia najtrudniejszych przypadków endometriozy, kierowania najlepszym zespołem multi- dyscyplinarnych specjalistów oraz wykorzystywaniem najnowocześniejszych metod i aparatury medycznej na świecie gwarantuje on pacjentkom najskuteczniejszą diagnostykę, leczenie i najwyższej jakości opiekę przed, w trakcie i po zabiegu laparoskopowym

Dr n.med. Mikołaj Karmowski – kontakt

Jeśli chorujesz na endometriozę lub masz podejrzenie, że możesz na nią chorować, masz obfite miesiączki, odczuwasz ból w trakcie miesiączki lub po, masz problemy z zajściem w ciążę umów się na wizytę i daj sobie szanse na krótka, trafną diagnozę i skuteczne leczenie.