Skip to main content

Ekspert Leczenia Endometriozy

Dr n. med. Mikołaj Karmowski – specjalista ginekolog, czołowy polski ekspert ginekologii operacyjnej, chirurgii małoinwazyjnej, laparoskopowej z ponad 20 letnim doświadczeniem w skutecznej diagnostyce i przeprowadzaniu najnowocześniejszych na świecie laparoskopowych operacji leczenia endometriozy. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Specjalista leczenia endometriozy | Klinika Leczenia Endometriozy

dr n. med. Mikołaj Karmowski

Dr n. med. Mikołaj Karmowski – specjalista ginekolog, czołowy polski ekspert ginekologii operacyjnej, chirurgii małoinwazyjnej, laparoskopowej z ponad 20 letnim doświadczeniem w skutecznej diagnostyce i przeprowadzaniu najnowocześniejszych na świecie laparoskopowych operacji leczenia endometriozy. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Jest cenionym ekspertem w leczeniu najbardziej zaawansowanych i najtrudniejszych przypadków endometriozy głęboko naciekającej (między innymi jajników, jajowodów, otrzewnej, pęcherza moczowego, moczowodów, jelit i przegrody odbytniczo-pochwowej oraz unerwienia miednicy mniejszej).

"Dziś złotym standardem leczenia zaawansowanych przypadków endometriozy jest chirurgia laparoskopowa, czyli chirurgia małoinwazyjna „przez dziurkę od klucza”. Operacje laparoskopowe pozwalają na precyzyjne usuwanie zmian bez okaleczenia. Technologia wizualizacji 3D, w jakości 4K daje ogromne możliwości radykalnej resekcji, wycięcia zmian endometrialnych, zniszczenia ognisk endometriozy, usunięcia guzów endometrialnych, uwolnienia zrostów i przywrócenia funkcji organów zajętych przez endometriozę. Nie stosuje się już chirurgii klasycznej, tzw. otwartej, ponieważ nie daje to możliwości radykalnego, makroskopowego usunięcia ognisk choroby”

- dr n. med. Mikołaj Karmowski

„Jeśli codziennie przez kilkanaście lat życia przeżywalibyśmy bóle równe bólom porodowym, żaden człowiek przy zdrowych zmysłach nie wytrzymałby tego emocjonalnie”

- dr n. med. Mikołaj Karmowski

Biografia

Doświadczenie

Praktyka Kliniczna

Przeprowadził ponad 3,5 tysiące zabiegów operacyjnych endometriozy i kilkanaście tysięcy konsultacji pacjentek w kierunku diagnostyki endometriozy. Konsultuje nie tylko polskie pacjentki, ale również z innych krajów, komunikując się w języku angielskim i hiszpańskim.


Wiedza i Nauka

Wykształcenie na Światowym Poziomie

Swoje wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobywał w wielu specjalistycznych klinikach oraz ośrodkach polskich i zagranicznych, między innymi jako Adiunkt w I Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w Instytucie I.R.C.A.D. Elancourt we Francji, w Klinice Ministerstwa Obrony Narodowej w Caracas w Wenezueli na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Rekonstrukcyjnej. Doskonalił Swoje umiejętności biorąc czynny udział w licznych zaawansowanych kursach laparoskopowego leczenia endometriozy w Polsce jak i na Świecie.

Podejście mulitidyscyplinarne

Prekursor holistycznego podejścia

Jest w Polsce prekursorem holistycznego podejścia od diagnostyki i laparoskopowego leczenia endometriozy, kierując w czołowych centrach medycznych multidyscyplinarnymi zespołami specjalistów: ginekologów, chirurgów onkologów, urologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, dietetyków klinicznych, psychologów, seksulogów.


Rozwój zawodowy

Ordynator i Założyciel

W latach 2016 - 2018 był Kierownikiem Centrum Ginekologii Laparoskopowej i Leczenia Endometriozy KCM w Jeleniej Górze. Stworzył Centrum Leczenia Endometriozy we Wrocławskim Centrum Ginekologii - Multimedica i pracował w nim od 2013r do 2018 r.

W latach 2018 - 2023 był ordynatorem i założycielem Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic we Wrocławiu.

Od Czerwca 2023 kieruje multidyscyplinarnym zespołem ekspertów w Instytucie Endometriozy w Szpitalu specjalistycznym EuroMediCare we Wrocławiu.

Współpraca międzynarodowa

Współpracuje z wybitnymi, europejskimi ekspertami i ośrodkami leczenia endometriozy z Niemiec, Austrii, Węgier między innymi z prof. Jorgem Engelem (Niemcy), prof. Jorgiem Kecksteinem (Austria, Niemcy), prof. Hansem Rudolfem Tinnenbergiem (Niemcy), Prof Gernoutem Hudelist (Austria), Dr Anna Oberstein (Niemcy), Dr Claudią Rusch, Dr Marie Luise Gosweiner (Austria), Dr Harald Krentel (Niemcy); Dr Alin Constantin (Niemcy); Prof. Attila Bokor (Węgry

Bierze udział jako prelegent, ekspert w najważniejszych światowych, europejskich i polskich kongresach, spotkaniach, szkoleniach, specjalistów w dziedzinie laparoskopowego leczenia i diagnostyki endometriozy.

Instagram

Facebook

YouTube

Media Społecznościowe

Również aktywnie wspiera pacjentki w social mediach uczestnicząc w webinariach, relacjach live, spotkaniach on-line, odpowiadając na pytania, udzielając eksperckich porad, prowadzi też aktywnie własne kanały na Facebooku i Instagramie budując świadomość o endometriozie.

 


Uzyskane certyfikaty

Kompetencje poparte certyfikatami

Uzyskał liczne międzynarodowe certyfikaty jako uczestnik światowych kongresów, kursów organizowanych między innymi przez: European Endometriosis League Masterclass, European Society for Gynaecological Endoscopy, International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology.

Jest członkiem European Society for Gynaecological Endoscopy (ESGE),

European Endometriosis League (EEL), Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).

Swoim ponad 20 letnim dorobkiem medycznym i doświadczeniem operacyjnym dzieli się jako ekspert, szkoleniowiec, organizator i prowadzącym liczne, specjalistyczne, eksperckie kursy zaawansowanej laparoskopii ginekologicznej, w zakresie leczenia endometriozy.

Szkolił i nadal szkoli liczne grono rezydentów, specjalistów ginekologów, chirurgów, urologów w zakresie zaawansowanych technik, laparoskopowego leczenia endometriozy.

Zobacz więcej


Rozwój naukowy

Autor kilkudziesięciu prac naukowych

Jest autorem i współautorem ponad 38 publikacji naukowych z zakresu ginekologii.

Zobacz więcej

Działalność społeczno-edukacyjna

Przez pacjentki chorujące na endometriozę „nazywany „pogromcą endometriozy”. Jako pierwszy w Polsce rozpoczął na szeroką skalę budowanie świadomości na temat tej choroby, jej skutecznej diagnostyki jak i małoinwazyjnego leczenia laparoskopowego. Aktywnie edukuje pacjentki, kobiety, ich rodziny, środowisko lekarzy, decydentów.

Często zapraszany jest przez media jako ekspert i bierze udział w programach telewizyjnych, radiowych, udziela wywiadów i jest cytowany w licznych artykułach w prasie i Internecie.

Współpracuje z organizacjami zrzeszającymi pacjentki chore na endometriozę, fundacjami pacjenckimi uczestnicząc aktywnie w organizowanych konferencjach, sympozjach, warsztatach, kongresach.

Zobacz więcej


Aktywny uczestnik i członek zmian systemowych w Polsce

W trosce o zdrowie polskich kobiet cierpiących na endometriozę aktywnie działa na rzecz powstania kompleksowego programu diagnostyki i leczenia endometriozy. Jest członkiem powołanego przez Ministra Zdrowia „Zespołu ds. opracowania propozycji rozwiązań́ w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy w Polsce”.

Zobacz więcej